Karády Anna: A kegyúr

 

Karády Anna 2024-ben sem hagyta olvasnivaló nélkül népes olvasótáborát, ugyanis legújabb könyve – a Kegyúr- szeptember utolsó napján jelent meg. Ez a regény önálló az eddig megjelent művei között, nem tartozik vagy kötődik egyik korábbihoz sem. 

A kegyúr Bakócz Tamás esztergomi érsek életét dolgozza fel történelmi tényekre alapozva némi fikcióval, hiszen a jobbágyból lett nemesúr életének minden részlete sajnos a múlt homályába vész, így az írónő a képzeletére támaszkodott. Ugyanakkor azt ki kell emelni, hogy a valós, bizonyítékokkal alátámasztható tények mind-mind a regény részeit képezik. Anna egy új megoldást választott új könyve kapcsán, mégpedig, hogy férfiszemszögből írja meg e nagyhatalmú férfi életét. Korábban női szemszögből ismerhettük meg történeteit, hiszen Almássy Anna és Blanka is saját szemüvegén mutatta meg az eseményeket…most viszont fordult a kocka. 

Ez a könyv merőben más, mint az előzőek…sokkal sötétebb, sokkal mélyebb, sokkal árnyaltabb. Végig éreztem, hogy itt nem lesz boldog befejezés, és nem a szerelem fog minden esetben dominálni. 

Nekem igazából olyan érzésem volt, mintha egy naplót olvasnék, egy visszaemlékezést. Tetszett ez a megközelítés, teljesen más hatása volt így a regénynek. Érezhető volt, hogy egy férfi gondolatait, érzéseit olvasom. Egy férfiét, aki a semmiből jött és a legmagasabb szintig jutott. Bejárhattuk az utat, amin feltehetően Tamás is járt. A regény a XV-XVI. században játszódik. Hunyadi János, Hunyadi Mátyás és II. Ulászló uralkodása idején. A törökverő Hunyaditól eljutunk szinte „dobzse-dobzse” Lászlóig, és láthatjuk, hogyan is rohan a végzetébe a Magyar Királyság. A történelmünk soha nem volt ármányoktól, széthúzásoktól mentes, és ez most is bebizonyosodott. Ahogyan az is, hogy aki egyszer belekóstol a hatalomba, az még többet és többet akar belőle. A korabeli leírások nagyon pontosak voltak, nem tankönyvszerűek, hanem olyan „karádyannásak”. Belesimultak a történetbe. Egy egész életet megírni egy könyvben, azonban szerintem lehetetlen, főleg egy ilyen férfi esetében. Kicsit bajban is vagyok a történetvezetéssel, mert nekem az eleje nagyon nehezen indult. Persze a gyerekkor meghatározó, de úgy érzem túl részletesre sikeredett. Túlontúl elidőztünk a Bakócz családnál és Tamás fiatal éveinél. Lassan haladtak előre az események, ráadásul egész végig olyan érzésem volt, mintha egyre jobban kilátástalan lenne a főszereplő helyzete. Borongós fejezetek váltogatták egymást. Ugyanakkor azt ki kell emelnem, hogy a jobbágyi világ bemutatása nagyon tetszett, és alapos is volt. A történelem csak a nemesekre, a királyokra és hadvezérekre emlékszik…a pór nem számít. Az elhull oda, ahonnan kisarjadt…a porba. De nélkülük a nemes és a király sem létezne. Hunyadi János idejében sem voltak kiváltságosok a jobbágyok, az ura bármit megtehetett vele, és ez a történetből is kiderült. 2024-ben ezt elfogadni nekem borzasztóan nehéz volt. Az igazságtalanság, a felsőbbrendűség, a megkülönböztetés a mindennapok része....és ez engem, modern nőt roppant mód felháborított. Néha nehéz volt túljutni egy-egy fejezeten emiatt. Szinte belém mart és mivel és már a XX. század gyermeke vagyok, egyszerűen felháborított. Holott, attól mert valaki kutyabőrrel bírt nem biztos, hogy több, mint aki szolga gyermekeként látta meg a napvilágot. Ebben a világban visszaköszön a brutalitás, a kegyetlenség és a megkülönböztetés.

 

 Bakócz Tamás, a regény főszereplője, akiről szól az egész történet. Nem is tudom, mit gondoljak róla. Még így órákkal azután sem, hogy befejeztem a regényt. Nem estem iránta azonnal szerelembe, mint Mihály vagy Ármin esetében. Tamás egy nagyon összetett karakter, és azt kell mondjam megértem minden ambícióját, haragját, gyűlöletét. Gyerekként már elveti szívében magjait a gyűlölet. Gyerekkorától kezdve ambíciókkal van tele. Ki akar törni a porból, és a megalázottság csak növeli ezt a vágyát. A földesúri hatalom szinte minden nap sebet tép rajta, főleg amikor családja uraival kerül többször is szembe…ugyanis nem egyszer az életét kell mentenie. Hiszen egy jobbágy egy nemesnek semmi, van helyette másik…mit számít egy halála a többi mellett. A mérhetetlen gőg és felsőbbrendűség uralja ekkor a nemesek világát. Tamás, pedig nem is a legszegényebbek közé tartozik, hiszen édesapja kerekes….így egész jó életük van. De a fiú ennél jóval többre vágyik. Hunyadi János a korszak példaképe, nem is ok nélkül. A nem nemesi származású katona, aki végül a kormányzóságig vitte egy ország és fiúgyermekek millióinak a példaképéve vált. Tamás ehhez a nagysághoz szeretne felnőni, bár fiatalkorában is jó pár próba elé állítja az élet. Sok esetben igazságtalan végkimenettel. Egyre csak nő benne a gyűlölet, és ezek a sebek mélyebb gyökeret eresztenek benne, amelyek kihatnak későbbi életére is.

 A XV. században egy jobbágynak két választási lehetősége volt, ha nem akart élete végéig senki lenni: vagy az egyházi pálya vagy a katonai. Bakócz inkább utóbbi fele húz, de az első ad neki lehetőséget. Inkább való katonának, mint papnak…és ezt külső, testi adottságai is alátámasztják. Ám végül, hogy elérje az álmait, mégis a papi hivatás irányába fordul. Ugyanakkor ő aztán egyáltalában nem való volt Isten szolgájának, ámbár a török ellenes megnyilvánulásai, a haza védelme és a keresztes sereg felállításának terve azért mégis innen eredeztethető. Ugyanakkor soha nem imádkozik, soha nem olvasunk az Istenbe vetett hitéről. A katolikus hit vagy Isten egy eszköz volt számára, hogy elérje a céljait. Abban is kételkedek, hogy hitt -e egyáltalán. A regény második felétől gyorsulnak fel az események, és ismerhetjük meg hova járt iskolába, milyen élete volt, miután elhagyta Erdődöt, ahol addig nevelkedett. Ezek már sokkal eseménydúsabb fejezetek voltak. Érdekes volt olvasni, hány helyen is fordult meg, hány nyelvet tanult meg és milyen oktatást kapott. Testvérének köszönhetően válhatott Tamás egy művelt férfivá, aki előtt ekkor már a katonai pálya ajtaja is megmutatta magát, amire annyira vágyott. Haladt előre, lépcsőfokról lépcsőfokra. Ámbár továbbra sem hittem el neki, hogy Isten ájtatos szolgája lenne. Ő a hatalmat szolgálta nem Istent, utóbbit csak mellékesen. Ahogy egyre kapaszkodott azon a bizonyos ranglétrán egyre nagyobb hatalomra is szert tett. Köszönhette ezt gyors észjárásának, műveltségének és harci kiképzésének. Néha tudtam vele azonosulni néha nem, de az biztos egy idő után már csak a hatalom és a vagyon érdekelte. Hogy mindent is irányítson, minden felett ő gyakorolja a kontrollt. Bekerül Hunyadi Mátyás és Beatrix királyné legbelsőbb köreibe, majd II. Ulászló király legfőbb bizalmasa lesz. Ezek a részek borzasztóan tetszettek, hiszen itt már egy felnőtt féri mindennapi életét tárta a szemünk elé az írónő. Azt, pontosan mennyi ármány és árulás zajlott nap, mint nap a királyi udvarban Budán. Ezekről a részekről akár részletesebben is olvastam volna. Néhol úgy éreztem ezek elnagyoltak voltak, és kevésbé voltak kifejtve mint a gyermekkor. Egy ilyen ambiciózus férfi kapcsolata a nagy Hunyadi Mátyással e könyv velejét adta, ahogy az is ahogy lavírozott az érdekek tengerében. Aki egyszer belekóstol ebbe nem tudja abbahagyni. És az, hogy ő ezt nem akarta, visszavezethető a származására, a jobbágy apjára. Nem éppen a tisztességes játszmák híve. Ha érdekei úgy kívánják megszegi esküjét, de az, ahogy a haza érdekeit védte az minden elismerést megérdemel. Nem tudom volt-e abban a korszakban még ilyen államférfi, aki ennyire a szívén viselte Magyarhon sorsát. Ugyanakkor ellenségekből sem volt hiány, akik egyfolytában a bukását várták. Nem egyszer botlott, és akkor azt hittem itt vége van, de ez a férfi minduntalanszor rám cáfolt. Ennyire akaraterős férfit még nem láttam. 

 A szerelem sem marad ki az életéből, ugyanis a szomszéd jobbágy lány Sára csavarja el a fejét, akit teljes szívével szeret. Bimbózó szerelem szövődik a két fiatal között, amely gyönyörű virággá fejlődik a szívükben. De jó pár megpróbáltatást kell kiállniuk, mire egymáséi lesznek. Tamás életében az egyik legfőbb helyet Sára foglalta el, megtett érte mindent, ami hatalmában állt. Mégsem éreztem ezt a szerelmet olyan tisztának és mindent elsöprőnek, mint Blanka vagy Mihály tekintetében. Persze lángoló szenvedély csak úgy izzott közöttük, de nekem úgy tűnt, mintha a férfi inkább birtokolni akarta volna a nőt. Ez a szerelem inkább a szenvedélyből és a vágyból táplálkozott. Tamásnak ráadásul döntenie is kellett….a kijelölt út vagy a szeretett nő. Sajnos nem utóbbit választotta, az ambíciói és a családja a tanulás felé irányították, és ennek a böjtje is meglett. A szíve mintha meghalt volna a lelkével együtt, ezek után a nőket csak, mint eszközt használta. Ebben viszont nagyon tetszett Bakócz ábrázolása, mivel az erotika is megjelent a lapokon…jóval férfiasabb formában, mint korábban. Hősünk nem veti meg a kurtizánok adta gyönyöröket, ám azért felmentő okot is adott rá Karády Anna. Ugyanakkor még ha úgyis érzem hogy Tamás a szerelemben is a hatalom szabályai szerint játszott, azt nem vitathatom el, hogy végül saját álmait áldozza fel a szeretett nőért. És ekkor elhittem, hogy szereti. Csak ekkor érzetem úgy, hogy bizonyosságot kaptam afelől, hogy szerelem ég a lelkében. De ez a szerelem az élete előrehaladtával nekem leginkább már csak a vágy táplálta érzésekké változott.

Karády Anna legerősebb férfi karatere lett erdődi Bakócz Tamás. Hiszen olyan magasságokba jutott, ahova őelőtte és őutána szinte senki. Majdnem Szent Péter trónjára is felült, és a XVI. században nem volt ennél magasabb tisztség a földi világban. A kötet utolsó harmadára igazi kegyúrrá vált, aki nem félt semmitől és senkitől.

 

 Mivel egy történelmi romantikus regényről van szó, ezért női karakterek sem hiányozhatnak. Közülük is kiemelkedik Sára, a jobbágylány, akibe hősünk szerelmes lesz. Egy gyönyörű, visszafogott és kedves teremtés. Bevallom nemigen tudtam vele azonosulni. Nekem ő kicsit olyan semmilyen volt. Különösebben nem fogott meg a karaktere. Nagyon érzékeny és emocionális. Egyértelműen inkább hallgat utóbbira, mint az eszére. De nem butuska, sőt. Az ő karakterében dominál leginkább a vajákosság, ami végigvonul az egész történeten. Olyan érzésem van, minta az írónő szembeállította volna a régi hitet (pogányság) a kereszténységgel, ezáltal Sárát Tamással. Sára esetében a boszorkányságot is ki kell emelni, hiszen emiatt majdnem nagy bajba kerül. Édesanyjával együtt dominálnak esetükben a természetfeletti rítusok, mágia, gyógyítás. Ez nagyon sokat dobott a sztorin, izgalmassá téve azt. A Démonok erdeje, ahova senki nem mer belépni a falusiak közül csak Eta és Sára már önmagában spekulációra ad okot. Nekem nagyon tetszett ez a megoldás. Az pedig mindenképpen az egyház valódi arcát mutatja, ahogy szerencsétlen nők ellen felléptek. Sára az, aki legközelebb kerül Tamáshoz. Igaz szerelemmel szereti a férfit, de élete értelmét ő nem adja fel érte, az pedig a gyógyítás. Hiába is figyelmezteti többször a férfi, nem hajlandó erre. Valószínűleg ez is éket ver közéjük, és nő látja mivé válik a szeretett férfi. Az a nagy, erős férfi, akit már csak a hatalom, és a dukátok megsokszorozása érdekel. Sára ezért a hivatásába menekül, annak szenteli minden szabad percét. A kor szerint elfogadott viszony soha nem lehetett közöttük, csak a szeretője lett Bakócznak….de ő ezt elfogadta és megelégedett a sorsával. De sokszor úgy éreztem a férfi nem értette meg azt, hogy ez mit jelenthet Sárának. Azért a XV-XVI. században egy egyházi ember szeretőjének lenni nem éppen megbecsült dolog volt. Szóval nem merték ezt illetni a férfi pozíciója miatt, de az biztos, hogy hősnőnknek nem kevés szúrós, lesajnáló szempárral és a háta mögötti sutyorgással kellett megküzdenie.

A női karakterek közül több kurtizán is feltűnt, mivel e kötetben fajsúlyosabb szerepet kapott az erotika…lévén egy férfi az elbeszélő. Ezáltal bepillantást nyerünk a középkor bordélyaiba, és azoknak a hatalom és az egyház által megtűrt világába…ahol csillogó pénzekben mérik a női és férfi sóhajokat. Bakócz sem veti meg e ledér hölgyek társaságát. E részek leírása ugyanakkor nem közönséges, hanem tökéletesen illik a kötet hangulatához.

Amit ki kell emelnem még az az egyház igazi arca. Egyszerűen le a kalappal az írónő előtt, hogy ilyen pontosan bemutatta a középkori egyházat. Hogy beleláthattunk a folyamatokba, a tanításba, tanulásba. A tudás az ő kezükben összpontosult. Ugyanakkor sok esetben a képmutatás és a vagyon, valamint a hatalom hajhászása a cél….nem beszélve az erkölcsi fertőről. Sok esetben a gyomrom fordult a kenetteljes szövegektől, amelyek köszönőviszonyban sem voltak a valóságos cselekedetekkel. A kereszténység mondanivalója nem minden esetben találkozott az egyház érdekeivel, vagy Isten földi helytartójának akaratával. Álszentek, akik bort isznak és vizet prédikálnak. 

 

Ha már ennyire kiveséztem a belsőt, szót kell ejtenem a külsőről is. A könyv most is keménykötésben jelent meg, ezáltal keretet ad a történetnek. A tagolás, betűméret megfelelő és több mint 400 oldalon követhetjük a történéseket. Így ár-értékarányban elfogadható, ami sajnos sok egyéb napjainkban megjelenő kötetről nem mondható el. A borítóról korábban én teljesen másra asszociáltam. Nekem már az kezdetekről nagyon tetszett, egyrészt a csuklya ad egy titokzatos vonulatot az egésznek…de így, hogy befejeztem így már mindent értek a külsővel kapcsolatban is : Rómát és a sólymot is. Mind-mind utalás a regény egyes részleteire. 

Mindent összevetve egy nagyon érdekes történelmi romantikus regényt olvastam erdődi Bakócz Tamásról, aki valóban egy roppant erős államférfi volt. A semmiből jött és a szinte a legmagasabb pozícióig jutott. A Füredi trilógiához és a Zserbó sorozathoz képest sokkal sötétebb, komorabb történetet kap az olvasó egy olyan férfiról, akit a becsvágy éltet.  Köszönöm a recenziós példányt Karády Anna írónőnek.  


A kötet innen megrendelhető:

https://www.libri.hu/konyv/a-kegyur.html


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Bán Mór: A hajnalcsillag fénye (Hunyadi ciklus)

Gerencsér Nikolett: Jövendő múlt